Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/seo/public_html/280.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349

Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/seo/public_html/280.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 504
Ile wynoszą dopłaty unijne

Rodzaje i wysokość dotacji

Zanim nastąpi złożenie wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami trzeba dowiedzieć się dokładnie jakie są wytyczne dotyczące dokumentacji aplikacyjnej w ramach konkretnego programu i działania. A jakie możliwości mają w takim razie rolnicy?

Wielu z nich składa w oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wniosek o dopłaty bezpośrednie do hektara. Należało to zrobić pomiędzy 15 marca a 15 maja. W przypadku produkcji tytoniu do 31 maja. Ostateczny termin to 10 czerwca, ale wówczas dopłata jest mniejsza o 1% za każdy roboczy dzień spóźnienia. Żeby dowiedzieć się jaką kwotę można otrzymać warto skorzystać z  kalkulatora dopłat rolniczych. Wystarczy wybrać z listy roślinę, która jest uprawiana, podać ilość hektarów i już można poznać kwotę płatności obszarowej. Natomiast o dopłatę można się starać nie tylko w związku z uprawą jakiejś rośliny, ale także z zalesianiem. Wysokość płatności to 4 160 – 6 260 zł do 1 hektara. Wnioski o pomoc składało się od 1 czerwca do 31 lipca 2013 r. w ARiMR. Jest ona udzielana w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013, podobnie jak pakiet „Rolnictwo ekologiczne” i działanie „Uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności”. Uczestnicząc w „Rolnictwie ekologicznym” otrzymuje się dopłatę do hektara zależną od tego, co się uprawia. Natomiast w ramach działania „Uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności” można otrzymać rocznie od 1 470 zł do 3 200 zł. Informacja o naborze podawana jest na stronach ARiMR.

Zanim kupi się na przykład maszyny rolnicze z dotacji trzeba dowiedzieć się czy dofinansowanie podlega opodatkowaniu, a także jak rozlicza się projekt. W przeciwnym razie można nawet stracić dotację. Żeby wybudować czy przebudować budynek i odpowiednio wyposażyć gospodarstwo można było skorzystać z pomocy w ramach PROW 2007-2013 działanie „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Możliwe jest też ubieganie się o pomoc w ramach działania „Korzystanie z usług doradczych przez rolników i posiadaczy lasów”. Wysokość dotacji może dojść do 80%, ale nie może wynieść więcej niż 1 500 euro. Informacje o terminach naboru podaje się na stronie ARiMR. Warto wspomnieć jeszcze o możliwości otrzymania renty strukturalnej w ramach PROW 2007-2013, jeśli ukończyło się 55 lat. Jej podstawowa wysokość wynosi 150% wartości najniższej emerytury. Natomiast wartość ta może wzrosnąć nawet o 100%.